Aktuálně od autorky:
  • Venku je fakt nádherně, i když asi jen na chvíli, ale sluníčko mi vždycky pomohlo ve psaní, takže jsem se pustila do další kapitoly Srdce. Stejně, jako mě nakoply trochu už i hřející paprsky, tak se ve mě stále drží ohromná radost z komentářu k TT. Nevím, kdy pokračování přidám, možná dnes, zítra, příští týden... Jasné je ovšem to, že už pomalu finišujeme ;)
Doporučuji k přečtení:
  • Tess - příjemné místečko k odpočinku, doplněné hezkým čtením - to vzniká, když je nejlepším přítelem člověka pes. A ještě když je to ke všemu skvělá pitbulí slečinka Tess a za paničku má skvělého člověka, kterému podobný není nikdo na světě :)

Duben 2013

Nadějné vyhlídky - Charles Dickens

17. dubna 2013 v 9:18 | *Dragonfly |  Knihy v mých myšlenkách
Před pár minutami jsem knihu dočetla, nadšená jsem jak malé dítě, takže vám ji sem musím přidat. Navíc mě trochec bolí hlava ze včerejšího narozeninového oslavování a musím chvíli počkat, než se pustím do Davida Copperfielda. Pokud jste někdo Nadějné vyhlídky četl, napište mi svůj názor ;)


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Knihy Charlese Dickense byly vždycky mými oblíbenými. Davida Copperfielda momentálně čtu asi po čtvrtý. Oliver Twist mě sice nechytl, ale spíše kniha, než onen příběh. A bez knihy by nebyl film, který ráda mám. A Nadějné vyhlídky mě lákaly už delší dobu, někdy od druháku na střední, kdy jsem na ni ovšem neměla vůbec čas. Teď ten čas mám, sháněla jsem se po něčem, co si přečtu a do rukou mi náhodně přišly právě Vyhlídky. Takže proč ne ;)

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Zaslepenost - Pip se celkem rychle poddal nečekanému bohatství, zaslepen láskou k Estelle, k penězům zapomínal na lidi, kteří při něm stáli, i když neměl ani floka, ve svém dětství.
Láska - k Estelle, ale i znovu uvědomělá láska k Joeovi, k Biddy, k místu, kde Pip vyrůstal. Taky láska k přítelovi Herbertovi, pro kterého byl schopen udělat všechno, aniž by očekával něco na oplátku.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nacházení sama sebe - nevím, jestli právě tuhle kombinaci mohu uvést pod tuto otázku, nebo jestli se to považuje za správnou odpověď. Mě to sem sedí a taky mě nic jiného nenapadá, ať přemýšlím sebevíc.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo nechtěla být.
Rozhodně bych chtěla být v kůži Kláry, manželky Herberta. Chudá dívka, která muže okouzlila svou osobností tak moc, že mu bylo jedno její jmění, který byl ochotný si ji vzít a postarat se o ni za jakýchkoliv okolností.
Nechtěla bych být Estellou. Její adoptivní matka sice měla dobrý úmysl, když si ji brala do péče, ovšem trochu se jí to vymklo z rukou. Estella podle mého pohledu byla spíše nástroj, než žijící bytost. Byla vychovávána tak, aby ke každému byla naprosto chladná a zlá. Nakonec podle toho skončila a jediným štěstím v jejím životě, myslím, byl právě Pip. A ona mohla být ráda, že na ni nezapomněl a v jeho srdci měla pořád své místo.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Hrozně se mi líbila postava Herberta. Věrný přítel a milující manžel. Pomůže kdykoliv. To si musím zapamatovat.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelovi), ale třeba i v chování postav.
Vytáčela mě Pipova sestra. Ne, že bych někomu přála něco špatného, ale tahle ženská si smrt zasloužila. Nesnáším, když se někdo chová hnusně k dítěti. Tento fakt by mě měl sice od knih C.D. odrazovat, ovšem já je pořád čtu. Hmm…